ATRAKCJE GMINY
Gmina Węgierska Górka, w której obręb wchodzą wsie Cięcina, Cisiec, Węgierska Górka, Żabnica - zajmuje urokliwy zakątek Żywiecczyzny, wzdłuż biegu rzeki Soły.
Węgierska Górka czasami nazywana jest także Westerplatte Południa, miejscowość zasłynęła bohaterską obroną we wrześniu 1939 r
Forty Obronne
W miejscowości są 4 forty z tamtych czasów (Wędrowiec, Waligóra, Wąwóz i Włóczęga).
W Wędrowcu przy drodze do Żabnicy, urządzono izbę pamięci. Przydomek bierze się z faktu, iż przez trzy dni, od 1 do 3 września 1939 roku, trwała tutaj zaciekła obrona polskich wojsk przed niemieckim atakiem. Dzisiaj można zwiedzać forty Waligóra i Wędrowiec. Włóczęga i Wąwóz zostały doszczętnie zniszczone.
Bulwary nad Sołą
Bulwary nad Sołą są miejscem lubianym zarówno przez samych mieszkańców, jak i przez rzesze przybywających tu turystów. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, wieczorami i w nocy podświetlane z wielu kierunków tak, by wywołać romantyczny nastrój, który dodatkowo potęgują szumiące obok potoki. Najważniejszym elementem całego kompleksu i zarazem największą jego atrakcją jest wykonany z drewna afrykańskiego most łukowy rozwieszony nad Sołą, którym można przejść od poprzecinanego kanałami parku i na Trakt Cesarski.
Na Bulwarach znajdują się ponadto: boisko do piłki nożnej, basen rekreacyjny, plac zabaw oraz amfiteatr miejski wykorzystywany latem do różnych celów kulturalnych, w tym na potrzeby koncertów.
Pomnik Jana Pawła II
Pomnik stoi przy ulicy Kolejowej. Na płycie widnieje napis: „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, honorowemu obywatelowi gminy Węgierska Górka wdzięczni za dar obecności w naszych sercach, mieszkańcy gminy Węgierska Górka”
Aleja Zbójników
Aleja Zbójników w Węgierskiej Górce – ciekawy projekt, powstały w 2009r, jako efekt pleneru rzeźbiarskiego. Aleja kryje 6 rzeźb wysokości ok 5m, przedstawiających popularne postaci z dziejów zbójnictwa Żywiecczyzny.
Ścieżka dydaktyczna „Trakt Cesarski”
Trasa wyznaczona wzdłuż drogi potocznie zwanej Cesarką wybudowana w XII wieku jako szlak komunikacyjny łączący Kraków z Wiedniem. Podczas trasy, która wynosi około 2 km umieszczonych jest 9 tablic tematycznych, punkt widokowy, jak również miejsca do odpoczynku. Czas potrzebny do przejścia wynosi około 2,5 h.
Szlak Papieski
Szlak Papieski - o długości 42 km Rozpoczyna się w centrum Węgierskiej Górki na Skwerze im. Jana Pawła II. Następnie wiedzie m.in. do Kościołów: p.w. Przemienienia Pańskiego oraz św. Katarzyny w Cięcinie i dalej przez Halę Lipowską, Halę Boraczą do Kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej w Żabnicy. Jednym z ostatnich przystanków jest Kościół p.w. M.M. Kolbe w Ciścu, zwany „cudem jednej doby”. Trasa pełna jest wspaniałych widoków, które kiedyś docenił również Karol Wojtyła, przemierzając ten szlak.
Kościół "jednej doby "
Góral potrafi. Świadczy o tym wyczyn mieszkańców Ciśca, którzy nie mogąc doczekać się latami pozwolenia na budowę kościoła, postanowili przechytrzyć urzędników. W listopadzie 1972 r., wykorzystując nieścisłość w przepisach budowlanych, na istniejących fundamentach zbudowali kościół w ciągu jednej doby! Jedna z najszybciej wzniesionych w dziejach Polski świątynia nosi wezwanie św. Maksymiliana Kolbe.