ATRAKCJE GMINY

Gmina Węgierska Górka, w której obręb wchodzą wsie Cięcina, Cisiec, Węgierska Górka, Żabnica - zajmuje urokliwy zakątek Żywiecczyzny, wzdłuż biegu rzeki Soły.
Węgierska Górka czasami nazywana jest także Westerplatte Południa, miejscowość zasłynęła bohaterską obroną we wrześniu 1939 r

Forty Obronne

W miejscowości są 4 forty z tamtych czasów (Wędrowiec, Waligóra, Wąwóz i Włóczęga).

W Wędrowcu przy drodze do Żabnicy, urządzono izbę pamięci. Przydomek bierze się z faktu, iż przez trzy dni, od 1 do 3 września 1939 roku, trwała tutaj zaciekła obrona polskich wojsk przed niemieckim atakiem. Dzisiaj można zwiedzać forty Waligóra i Wędrowiec. Włóczęga i Wąwóz zostały doszczętnie zniszczone.

Bulwary nad Sołą

Bulwary nad Sołą są miejscem lubianym zarówno przez samych mieszkańców, jak i przez rzesze przybywających tu turystów. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, wieczorami i w nocy podświetlane z wielu kierunków tak, by wywołać romantyczny nastrój, który dodatkowo potęgują szumiące obok potoki. Najważniejszym elementem całego kompleksu i zarazem największą jego atrakcją jest wykonany z drewna afrykańskiego most łukowy rozwieszony nad Sołą, którym można przejść od poprzecinanego kanałami parku i na Trakt Cesarski.

Na Bulwarach znajdują się ponadto: boisko do piłki nożnej, basen rekreacyjny, plac zabaw oraz amfiteatr miejski wykorzystywany latem do różnych celów kulturalnych, w tym na potrzeby koncertów.

Pomnik Jana Pawła II

Pomnik stoi przy ulicy Kolejowej. Na płycie widnieje napis: „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, honorowemu obywatelowi gminy Węgierska Górka wdzięczni za dar obecności w naszych sercach, mieszkańcy gminy Węgierska Górka”

Aleja Zbójników

Aleja Zbójników w Węgierskiej Górce – ciekawy projekt, powstały w 2009r, jako efekt pleneru rzeźbiarskiego. Aleja kryje 6 rzeźb wysokości ok 5m, przedstawiających popularne postaci z dziejów zbójnictwa Żywiecczyzny.

Ścieżka dydaktyczna „Trakt Cesarski”

Trasa wyznaczona wzdłuż drogi potocznie zwanej Cesarką wybudowana w XII wieku jako szlak komunikacyjny łączący Kraków z Wiedniem. Podczas trasy, która wynosi około 2 km umieszczonych jest 9 tablic tematycznych, punkt widokowy, jak również miejsca do odpoczynku. Czas potrzebny do przejścia wynosi około 2,5 h.

Szlak Papieski

Szlak Papieski - o długości 42 km Rozpoczyna się w centrum Węgierskiej Górki na Skwerze im. Jana Pawła II. Następnie wiedzie m.in. do Kościołów: p.w. Przemienienia Pańskiego oraz św. Katarzyny w Cięcinie i dalej przez Halę Lipowską, Halę Boraczą do Kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej w Żabnicy. Jednym z ostatnich przystanków jest Kościół p.w. M.M. Kolbe w Ciścu, zwany „cudem jednej doby”. Trasa pełna jest wspaniałych widoków, które kiedyś docenił również Karol Wojtyła, przemierzając ten szlak.

Kościół "jednej doby "

Góral potrafi. Świadczy o tym wyczyn mieszkańców Ciśca, którzy nie mogąc doczekać się latami pozwolenia na budowę kościoła, postanowili przechytrzyć urzędników. W listopadzie 1972 r., wykorzystując nieścisłość w przepisach budowlanych, na istniejących fundamentach zbudowali kościół w ciągu jednej doby! Jedna z najszybciej wzniesionych w dziejach Polski świątynia nosi wezwanie św. Maksymiliana Kolbe.

NASZ
OBIEKT

Zobacz jak u Nas jest pięknie!


SAUNA &
GROTA SOLNA

Poczuj relaks, sprawdź galerię


NASZA
PIWNICZKA

Lokalne specjały prosto z naszego sadu


NAJBLIŻSZA
OKOLICA

Malownicze krajobrazy, spokój, harmonia...


  Masz pytania lub chcesz dokonać rezerwacji?
  napisz do Nas!

  apartamentyancymon@op.pl

  PREFERUJESZ KONTAKT TELEFONICZNY?
  NIE MA SPRAWY: +48 511 005 271

  całą naszą ofertę znajdziesz tu:

  POKOJE I APARTAMENTY